Najpredávanješie produkty

O nákupe v eshope

Nové produkty

  • Lavica Leeds White
    Lavica Leeds White

    Rozmery : 35 x 100 x 45 cm Materiál : bavlna, nohy z masívneho dreva,...

    129,00 €

Minimalizmus - Simple beauty

Minimalizmus - Simple beauty

Minimalismus – Simple beauty

Chladný, sterilný, nudný, alebo jednoduchý, priestranný a uhladený ? 

Bez ohľadu na to ako ho vidíte, v tomto unikátnom koncepte sa skrýva ďaleko viac. 

Pod nálepkou minimalismus sa väčšine z nás spája prázdna biela škatuľa, prípade v kontrastnej kombinácii s ďalším čiernym objektom. Minimalismus v interiér dizajne je však jedinečný koncept, plný neuveriteľne tvárnych možností.

    

Podľa hesla „menej je viac“ minimalismus kombinuje výnimočne funkčné objekty, v ktorých je koncentrovaný zjednodušený a umelecký spôsob života. Očisťuje priestor od prebytočných dekorácii, zdobení a ponecháva interiér vzdušný, svetlý a praktický. Nesnaží sa produkovať konkrétnu náladu či atmosféru, skôr necháva interiér ako prázdne plátno, otvorené prežitkom užívateľa. 

Prvé zobrazenia moderného minimalismu pochádzajú z 60.rokov 20storočia, kedy sa minimalismus zobrazuje prevažne vo výtvarnom a sochárskom umení. Hlavní predstavitelia, Donald Judd, Robert Morris či  Dan Flavin tak svojimi dielami odpovedali na vtedajší abstraktný expresionizmus, ktorý bol hojne rozšírený a populárny. Na rozdiel od abstraktného expresionizmu, ktorý je charakteristický dynamickou a mnohofarebnou expozíciou, vyzdvihujúcou vlastnú subjektivitu, minimalismus vytvára pokojný odstup. Prikladá dôraz na kompozičnú rovnováhu a so samotným priestorom a svetlom narába ako s prvoradými veličinami. V interiérovom dizajne tak dostávame vyvážené interiéry, v ktorých sú hierarchicky vyrovnané prvky, farby sa vinú v príbuzných, ladiacich farebných spektrách a je vyzdvihnutá funkčná reálnosť objektov.

   

Minimalistické interiéry nie sú vyzývavé, ale jemné, nevťahujú, no mäkko objímajú a posilňujú pocit prítomnosti. Navyše sú nábytky univerzálne a tým prirodzene ľahko kombinovateľné medzi sebou i s inými doplnkami.

V kontraste s preplneným a hlučným svetom je Minimalismus zjednodušeným a koncentrovaným spôsobom  žitia.